sztos19
VIP
Dołączył: 01 Wrz 2011
Posty: 2773
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Warszawa Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Śro 8:44, 20 Cze 2012 Temat postu: Najpopularniejsze cięcia tytoni fajkowych |
|
O tym zagadnieniu spokojnie można napisać rozprawę naukową, ale w naszym poradniku skupimy się zaledwie na najważniejszych cięciach. Można powiedzieć – wyjściowych, startowych. Bo choć istnieje ich wiele, to bez problemu wskazuje się kilka podstawowych, na bazie których niekiedy powstają dalsze.
Oto one:
1.Plug – w większości przypadków wszystko zaczyna się od pluga. To nic innego jak zwarta, sprasowana bryła sporej szerokości, dzielona później na mniejsze kawałki. Luźna mieszanka tytoniowa poddawana jest monstrualnemu naciskowi prasy i pozostawiona na kilka godzin tak, aby połączyła się. Taki „placek” ma doskonałe właściwości trzymania wilgoci, dzięki temu inaczej fermentuje, a to ma oczywisty wpływ na smak. Na naszym rynku dostępny: Peterson Perfect Plug.
2.Flake – czyli płatki powstałe z dzielenia i cięcia pluga. Różna grubość i długość (Tordenskjold ma bardzo długie, ale nieregularne płatki, powstałe z cięcia na całej szerokości pluga, Peterson Irish Flake ma wąskie, krótkie, regularne kawałki, pieczołowicie przygotowane i estetyczne), ale chyba najbardziej popularna (obok ready rubbed) forma tytoniu. Ze względu na łatwość przenoszenia (tytoń zajmuje mało miejsca, można go nosić w puszce na wyjazdy, czy do pubu) oraz mnogości możliwości dalszego przygotowania do palenia. Można tworzyć z nich snopki, można rozcierać, czy oddzielać poszczególne źdźbła w ready rubbed. Z najpopularniejszych tytoni: Samuel Gawith Full Virginia Flake, Fribourg & Treyer Vintage, Gawith Hoggarth Louisiana Flake.
3.Ready rubbed – krótko mówiąc, ready rubbed to tytoń w formie, w której od razu można pakować do komina i palić. Zwykle cienkie wstążki, powstałe z podłużnego cięcia prasowanego tytoniu. Najprostsza forma, ma swoje niebywałe zalety (szybkość, łatwość nabijania), ale i wady. Dla przykładu – szybko wysycha i należy albo przełożyć do szczelnych słojów, albo regularnie nawilżać. Większość tytoniu dostępnych na rynku to ready rubbed.
4.Mixture – mnogość cięć stosowanych do jednej mieszanki. Wynika to z faktu, że aby poszczególne składniki dobrze się ze sobą komponowały, należy pociąć je w odpowiednie dla nich formy. I tak możemy mieć do czynienia ready rubbed wraz z loose cut (czyli głównie cieniutkie paseczki, swoisty półprodukt), bądź ribbon cut (czyli jeszcze cieńsze wstążki z prasowanych liści). Możemy również spotkać większe lub mniejsze części liści. Często cięcie tego typu określa się inaczej, od przeważającej większości jednego z cięć w mieszance – na przykład ribbon. Z naszego rynku: Samuel Gawith Skiff Mixture, Peterson Old Dublin.
5.Twist – przypomina sznur, linę. To specjalne cięcie, długo i pieczołowicie przygotowywane. Jego produkcja przypomina wytwarzanie cygar. Układane w określonej kolejności na siebie liście tytoniu, skręcane później i zawijane w specjalne liście okrywkowe. Można z nich potem wycinać monetki, czyli tworzyć curly cut. Twist – Samuel Gawith Brown No. 4; curly cut – Mac Baren Dark Twist. Zródlo - Fajkowo.pl.
Ostatnio zmieniony przez sztos19 dnia Czw 11:21, 30 Sie 2012, w całości zmieniany 1 raz
|
|