sztos19
VIP
Dołączył: 01 Wrz 2011
Posty: 2773
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Warszawa Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Wto 18:55, 05 Cze 2012 Temat postu: Krótko o tytoniu do fajki |
|
Fajka to jedno, a tytoń to drugie. Posiadamy więc pierwsze fajki i rozpoczynamy przygodę. Pora więc dowiedzieć się czegoś na temat tego, co wkładamy do komina.
Odmian tytoni jest mnóstwo, aczkolwiek można je pogrupować w dość ogólne grupy pamiętając przy tym, iż virginie rodem z USA różni się nawet nie tyle z virginiami uprawianymi w innych krajach, co także między sobą. Podobnie jest z innymi odmianami.
Podstawowymi grupami są:
1. Virginie – tytonie o dość wysokiej naturalnej słodkości, łatwe w paleniu (choć palone szybko przegrzewają fajkę i mają tendencję do obojętnienia). Niezwykle popularne w Europie. Na ich bazie produkuje się większość mieszanek. W doskonały sposób łączą się z innymi odmianami. Aromatyczne – pachną mocno cytrusowo. Ciemniejsze odmiany virginii bywają bardziej wytrawne, zaś w zapachu ziemiste. „Czyste” virginie – Samuel Gawith Full Virginia Flake, Golden Glow; Gawith & Hoggarth Broken Scotch Cake; Fribourg & Treyer Vintage, Cut Blended Plug.
2. Burleye – odmiany o dużej zawartości nikotyny (często używane w papierosach, aczkolwiek istnieją szlachetniejsze odmiany do palenia fajki) oraz małej ilości cukrów. Posiadają za to znakomite właściwości higroskopijne, co pozwala dosmaczać je, a także aromatyzować. Powszechne w mieszankach amerykańskich, gdzie stanowią bazowy tytoń. Równie łatwo komponują się z innymi odmianami, a palone „czyste” ukazują nieco orzechowy posmak i aromat. Przykładowo: Solani Aged Burley Flake.
3. Latakie – syryjskie i cypryjskie tytonie. Mają nietypowy posmak, powstały w wyniku wędzenia ich w dymie z palonych ziół oraz aromatycznych krzewów. Żadna angielska mieszanka nie może się bez nich obyć. Palą się wolno i chłodno. Rzadko występują samodzielnie ze względu na niewysoką palność. Zwykle łączone z virginiami oraz tytoniami orientalnymi. Z dostępnych na polskim rynku – Dunhill Standard Mixture, Nightcap; Samuel Gawith Balkan Flake; Peterson Old Dublin.
4. Orientalne – to najbardziej zróżnicowana grupa tytoni, wśród której wchodzą odmiany uprawiane w Turcji, Macedonii, Grecji, czy krajach Bliskiego Wschodu. Zwykle zawierają niewielkie ilości nikotyny, rekompensując to aromatem oraz całkiem wysoką zawartością cukrów, choć bywają wyjątki od tej reguły. Ich kolory również są zróżnicowane – od zgniłozielonego, poprzez jasnożółtych, aż do ciemnych, wręcz brązowych. Nadają ciekawy posmak praktycznie każdej mieszance, w której są obecne. Na polskim rynku obecne jako produkt do własnoręcznego mieszania z innymi odmianami (Torben Dansk Orient), jak również w gotowych wytworach.
5. Perique – wysoka zawartość nikotyny, ostry w smaku. Bardzo pikantny, użyty jako przyprawa poprawia palność całości. Potrafi zapiec na języku, ale jego złożony charakter równoważy tę cechę. Perfekcyjnie komponuje się z virginią, dodając mocy, nie wytrącając słodyczy. Na naszym rynku na przykład: Gawith Hoggarth Louisiana Flake; Rattray’s Marlin Flake; Astleys No. 109.
To podstawowe grupy, choć oczywiście nie wszystkie. Mniej popularne są tytonie Kentucky oraz Maryland. Istnieją również lokalne odmiany. Wyliczyć nie sposób. Specyficzną formą tytoni są Cavendishe – tworzy się je wtórnie fermentując virginie, czy burleye przy obecności jakiegoś słodkiego dodatku (jak syrop). Nie nazywamy tak odmiany, ale tytonie powstałe w pewnym procesie produkcyjnym. Cavendishe często zawierają tytonie aromatyzowane. Zródlo - Fajkowo.pl.
Ostatnio zmieniony przez sztos19 dnia Czw 11:22, 30 Sie 2012, w całości zmieniany 1 raz
|
|